banner34

Menderes'e göre "Tek Adamlık dönemi İnönü ve CHP dönemdir?"

Menderes Antep'te yaptığı bir konuşmada tek adamlık dönemini nasıl anlatmıştır?

Menderes'e göre "Tek Adamlık dönemi İnönü ve CHP dönemdir?"

Menderes Antep'te yaptığı bir konuşmada tek adamlık dönemini nasıl anlatmıştır?

Murat POLAT
Murat POLAT
05 Nisan 2017 Çarşamba 19:21
272 Okunma
Menderes'e göre "Tek Adamlık dönemi İnönü ve CHP dönemdir?"

Eski, merhum şehit başbakan Adnen Mendres'in Gazi Antep konuşmasını ele geçirdik. Adnan Menderes adeta bugünleri anlatmış. Şayet Adnan Menderes'in Antep konuşması nerededir? Bunu nereden buldun? Kaynak ver diyen olur ise lütfen memurmemur.com ile irtibata geçiniz.
Adnan Menderes Gazi Antep'e geldiğinde halka hitaben bir konuşma yapmıştır. Bu konuşmannın ilginç yönleri var. Bugüne kadar vecheleri var. Mesela günümüzün popüler tartışması tek adamlığın nasıl olduğunu ve ülkemizde nasıl uygulandığını o kadar veciz anlatmıştır ki Recep Tayyip Erdoğan'ı tek adam yaftalamalarına girişenlerin bin kere utanmaları icap eder.
Bakın kelime kelime, noktasına virgülüne dokunmadan işte o meşhur konuşma.
"1950'den , kısmen de  1945'ten evvelki  devre, bir nevi cumhuriyet mutlakiyeti olabilirdi. Bu mutlakiyet tedricen zail olmaya başlamış, 1950'de iktidarın millet iradesi ile değişmesi , bir devrin değiştiğinin  sarih delilini teşkil etmiştir. 1950' ye kadar iktidarların serbest reyle tessüsüımdan  1950 siyasî hayatımız  da misilsizdir. Bundan şakın bir hale gelenlerin , iyi niyetle dahi , bu memleketi başkalarının  idare edemeyeceğini düşünmeleri mümkündür".
Murat Polat'ın son kitabı Aşk Irk Tanımaz'ın ilk baskısı tükenmek üzere ilk baskısı tükenmeden alınız.
http://www.kitapyurdu.com/kitap/ask-irk-tanimaz-/417051.html&filter_name=a%C5%9Fk%20%C4%B1rk%20tan%C4%B1maz

Daha düne kadar fikir ve düşüncelerinin ne olduğu  ve tatbikatı  ve uzun hürriyet mücadeleelrinekarşı takındığı ezici ve yok edici mücadele tarzı  hüviyet ve mahiyeti  çok açık olarak  koskoca bir millet tarafından  bilinmekte olmasına rağmen , siyasi mürteci, bu gün çok ileri, süper hürriyetçiye varlık olarak  tebdili kıyafetle  irfan ve iz'an sahibi  büyük milletimizi  aldatmaya çalışabilir.  Siyasi ve ictimai mücadelelerde  eskimiş, yıpranmış ve günü geçmiş  cereyan ve teşekküllerle  bunların mümessili olan  mağlub olduklarında , kendilerini mağlub eden  kuvvetin hüviyet ve mahiyetini keşfe uğraşıp  o hüviyete bürünmeyi  ve kendisini  yenen silahı  ele geçirip tekrar  eski tahakkum sevdasını  ihya etmeği  varlığının  muhafazası ve mevcudiyetinin hikmeti ve devam şartı telakki ederler.
 

Son Güncelleme: 05.04.2017 20:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner33