banner34
         Fazla bilimsel dil kullanıp ve çok yazarak sizleri sıkmak istemiyorum. Elektrik enerji üretimi konusunda neler yapabiliriz onun üzerinde durmak istiyorum. Dünyada son yıllarda artan elektrik enerji ihtiyacını karşılamak için ülkeler çeşitli yöntemler kullanmaktadır.  Bunlar: 1-Yenilenemez: Fosil; Kömür, Petrol; Doğal Gaz Nükleer; Uranyum, Toryum,2-Yenilenebilir: Hidrolik, Güneş, Biyokütle, Rüzgâr, Jeotermal, Dalga, Gel-Git, Hidrojen gibi. Avrupa ülkelerinde özellikle yenilenebilir enerji üretimine yatırım giderek artmaktadır. Almanya’da elektrik üretiminde toplam üretimin yaklaşık %30’u yenilenebilir enerjiden karşılanmaktadır.  Burada en büyük pay termik santrallere ait ve nükleer enerji de önemli bir paya sahiptir. Türkiye’ye gelecek olursak TMMOB verilerine göre; elektrik üretimimizin, yaklaşık %34’ü HES (baraj+akarsu),  %28’i doğalgaz+lng,  %22’si Termikten sağlanmaktadır, Rüzgar, Güneş ve Jeotermal enerji toplamı %10’u geçmemektedir. Son dönemde artan teşvikler sayesinde yenilenebilir enerji üretimi artmaktadır ve artacaktır. Elektrik üretimimiz şu an tüketimden az olmakta ve daha fazla elektrik üretimine ihtiyaç duymaktayız. Doğalgaz ve ithal kömürü de düşünecek olursak dışa bağımlıyız.
        Bu dışa bağımlılığı azaltmak ve enerji ihtiyacımızı karşılamak için neler yapabiliriz:
1- Tutumlu olmak: Özellikle Avrupa ülkelerinin de üzerinde durduğu bir konu, vatandaşlar olarak elektrik sarfiyatında dikkatli olmamız lazım.
2- Nükleer enerji: Çevreciler kızabilir; ama dışa bağımlılıktan kurtulmakta önemli unsurlardan biri nükleer enerji santrallerinin kurulmasıdır. (Bu kitabı tavsiye ederim. Bernard Cohen / Çok geç olmadan).
3-Termik santraller: Gerçekçi olursak yeterli önlemleri almadığımız için kirli santral de diyoruz. Ama büyük  linyit rezervlerinin olduğu yerlerde elektrik üretmeye devam etmemiz gerekli. Düşünebiliyor musunuz elinizde rezervleriniz var, siz dışarıdan doğal gaz alarak elektrik üretmeye çalışıyorsunuz. Sizce iyi bir strateji mi?
       Mevcut santraller modernize edilerek rezervlerin çok bulunduğu bölgelere yeni santraller kurulması gerekmektedir.
4-Yenilenebilir enerji üretiminin artması;  Ülkemizde gerçekten son yıllarda teşvikler iyi durumda, bu teşvikler devam ettirilerek enerji üretimindeki yenilenebilir enerji oranını daha üst seviyeye çıkartmamız lazım. Kullanılan güneş sistemlerinde panellerin verimi şu an %20 civarında olmakta ve verimi arttırmak için çalışmalar devam etmektedir. Böylece gelecekte daha küçük alandan daha çok elektrik üretilecektir. Teşviklerin devam etmesi ve güneş sistemlerinin maliyetinin azalması sayesinde belki de gelecekte birçok aile çatısında kendi elektriğini üretebilecektir.
 
        Sevgi ve saygılarımla…
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner33