banner34
Demokrat Partnin iktidarının üçüncü yılında Başbakan Adnan Menderes 18 Ocak 1953 yılında Antep'e gelmiş ve burada demokrasi manifestosu denebilecek enfes bir konuşma yapmıştır. Bu konuşmanın birinci ve ikinci parçası  geçtiğimiz günlerde tarafımdan yayımlanmıştı. Bu konuşmanın üçüncüsü ise aşağıdadır. Bu konuşmanın devamı ise dördüncü yazı başlığı altında yayımlanacaktır.
1950'de elde edilen muvaffakiyet, yalnız işaret ettiğimiz tek parti devrinde hürriyetimize konan takyitlerin  kaldırılması neticesini vermekle kalmamış,  asırlardan beri hürriyetlerimizi elde etmek için  milletçe yaptığımız mücadelenin  çok ehemmiyetli bir merhalesini , büyük bir zaferini teşkil etmiştir.
 O günden bu güne Türk mnilletinin hürriyet aşkına  vasıta ve tercüman olmak  vazifesini  ele almış bulunan  Demokrat Parti iktidar olarak  o neticeleri kökleştirmek ve daha da ileriye götürmek  yolundaki gayretlerinden  bir an geri kalmamış  ve bugün denebilirki  memleketimiz, dünyanın hür ve demoktarik memleketleri arasında  bir bakımdan da  layık olduğu şerefli  mevkiini  almıştır , geçirdiğimiz tek parti devrini , tarihin ve topluluk hayatında  tekamul kaide  ve esasını vazettiği  bir zaruret gibi alınca  bu devrin tatbikatçısı  olan bir partinin dünkü bünyesini bir tarafa bırakıp karşımıza yepyeni bir hürriyetle  çıkan  haleflerini siyasi irtica şaibelerinden   münezzeh şerefli bir kardeş parti olarak  elelrini sıkıp beraberce çalışmaya davete layık  görmemiz lazım gelmiştir.
Bu itibarla ve siyasi irtica da ortada kalmadığına göre memlekette vatanperverlik hisleri mevcut olan  müesses bir muhalefet partisi ile bir çok  vatan mes'elelerinde  beraber çalışmak mümkün olduğunu aramızda ana davalarda , tehlike anlarında hissi ve fikrî olarak  müşterek bir lisanın mevcut bulunduğunu unutmamamk lazım gelir. Hürriyetimizin muhafazası için  yapacağımız mücadelede  bu partiyle beraber yürümeği  beraberliğin ilk  adımı olarak  teklif etmekten  büyük bir memnunluk duymaktayım.
Başvekil bundan sonra alkışlar arasında sözlerine şöyle devam etmiştir.
Komünizm, evvelce de söylediğim gibi iktisadî, ictimai,  ve siyasî bir mezhep olamktan çıkmıştır. Bu memlekete kasteden dış kuvvetlerin bir aleti  ve istila öncüsü, yer yer imkan olduğu takdirde  dış kuvvetlerin casusları  haline gelmiştir. Bu, vatan hıyanetinden  başka bir şey değildir. Bizde komünist partisi kurulamaz. Çünkü  topun ağzındayız. Çünkü şimalden gelen ve  en sükunetli zamanlarda  dahi mevcut olan  tehlikeyi biz pek çok defa yaşamışızdır. Şimalden gelen tehlikeye karşı korunmak için  Türk ailesinde can vermiş  olanlar vardır.
Bu günde kisve değiştirmiş  olarak  aynı emperyalizm mevcut bulunmaktadır. Biz hükümet programımızda bildirmiş olduğumuz gibi  komünistlikle memleket hayrına  olarak  yaptığımız ciddi mücadeleler geniş neticeler vermiştir.
İktidara geldiğimiz zamanda bir sürü komünist gazteler çıkardı. Yeni iktidarın vaziyete  hakim  olamayacağını düşünerek  işi azıtmışlardı. Kanunlara yeni hükümler koyduk. Hakimlerimize yeni kıstaslar verdik. O günden bugüne bunların hepsi  avucumuz içindedir. Bunların bir kısmınıkanunların pençesinde tahkikata tevdi etmiş bulunuyoruz. Başka bir kısmı tevkifhaneye girmek üzeredir. Tevkifhane ve hapishane dışında  memleket içinde kalan bakıyelerinin kimler olduğunu ve nerede neler yaptığını sarahatle bilmekteyiz. Memeleketimizin havası, komünistler için teneffüs edilemez bir hava olmuştur. Bu bakımdan  komünizmle mücadeleelrdeşı sırada şikayet edeceğimiz bir durum mevcut değildir.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner33